Template:SomiteNoTable: Difference between revisions
From Embryology
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
|+ '''Human Embryo Somite Number''' | |||
|-bgcolor="CEDFF2" | |-bgcolor=" CEDFF2" | ||
! width=120px|Week | ! width=120px|Week | ||
! width=120px|Days | ! width=120px|Days | ||
Line 10: | Line 10: | ||
| [[Week 3]] | | [[Week 3]] | ||
| 19 - 21 | | 19 - 21 | ||
| | | {{CS9}} | ||
| 1 - 3 | | 1 - 3 | ||
|-bgcolor="F5FAFF" | |-bgcolor="F5FAFF" | ||
| [[Week 4]] | | [[Week 4]] | ||
| 22 - 23 | | 22 - 23 | ||
| | | {{CS10}} | ||
| 4 - 12 | | 4 - 12 | ||
|- | |- | ||
| [[Week 4]] | | [[Week 4]] | ||
| 23 - 26 | | 23 - 26 | ||
| | | {{CS11}} | ||
| 13 - 20 | | 13 - 20 | ||
|-bgcolor="F5FAFF" | |-bgcolor="F5FAFF" | ||
| [[Week 4]] | | [[Week 4]] | ||
| 26 - 30 | | 26 - 30 | ||
| | | {{CS12}} | ||
| 21 - 29 | | 21 - 29 | ||
|- | |- | ||
| [[Week | | [[Week 5]] | ||
| 28 - 32 | | 28 - 32 | ||
| | | {{CS13}} | ||
| 30 | | 30 | ||
|- | |||
| [[Week 5]] | |||
| 31 - 35 | |||
| {{CS14}} | |||
| 30+ | |||
|}<noinclude>[[Category:Template]][[Category:Somite]][[Category:Table]]</noinclude> | |}<noinclude>[[Category:Template]][[Category:Somite]][[Category:Table]]</noinclude> |